Register of Interests

Governors hold an important public office and their identity should be known to the school and wider communities. In the interests of transparency, we publish up-to-date details of our governance arrangements. This includes:

  • The structure of our governing body and any committees
  • Full details of every governor who has served at any point over the past 12 months:
  • Relevant business and pecuniary interests include governance roles in other educational institutions, relationships between governors or relationships between governors and school staff.
  • Attendance records for governing body and committee meetings over the last academic year.

Active Governors

Martin Forryan

Full NameMartin Forryan
Date of Appointment 10th January 2018
Term of Office4 years ending in January 2022
Appointment MethodCo-opted
Business or Pecuniary InterestsNone
Attendance Record (prev yr)83% (5 out of 6)

Alison Issott

Full NameAlison Issott
Date of Appointment 10th January 2018
Term of Office4 Years ending January 2022
Appointment MethodLA Governor
Business or Pecuniary InterestsNone
Attendance Record (prev yr)83% (5 out of 6)

Andrew Mothersele

Full NameAndrew Mothersele
Date of Appointment 10th October 2018
Term of Office4 Years ending in October 2022
Appointment MethodCo-opted
Business or Pecuniary InterestsNone
Attendance Record (prev yr)83% ( 5 out of 6)

Una Bellingham

Full NameUna Bellingham
Date of Appointment 10th January 2018
Term of Office4 Years ending January 2022
Appointment MethodCo-opted
Business or Pecuniary InterestsWorks at St Ethelberts School
Attendance Record (prev yr)100% (6 out of 6)

Tracey McMahon

Full NameTracey McMahon
Date of Appointment 11th October 2017
Term of Office4 Years ending in October 2021
Appointment MethodCo-opted
Business or Pecuniary InterestsRelief Teaching Assistant at Priory Infant School
Attendance Record (prev yr)100% (6 out of 6)

 

Tim Fox

Full NameTimothy Fox
Date of Appointment25th September 2019
Term of Office4 Years ending in September 2023
Appointment MethodCo-opted
Business or Pecuniary InterestsNone
Attendance Record (prev yr)66% (4 out of 6)

Amy Cunningham

Full NameAmy Cunningham
Date of Appointment14th March 2018
Term of Office4 years ending in March 2022
Appointment MethodParent
Business or Pecuniary InterestsNone
Attendance Record (prev yr)100% (4 out of 4)

Darren Stevens

Full NameDarren Stevens
Date of Appointment25th April 2018
Term of Office4 years ending in April 2022
Appointment MethodCo-opted
Business or Pecuniary InterestsNone
Attendance Record (prev yr)100% (3 out of 3)

Previous Governors

Marie Regan

Full NameMarie Regan
Date of Appointment2nd November 2016
Date stepped down29.03.19
Appointment MethodStaff
Business or Pecuniary InterestsNone
  

Jared Schiller

Full NameJared Schiller
Date of Appointment20 January 2016
Date stepped down02 November 2016
Appointment MethodParent Governor
Business or Pecuniary InterestsNone
  

Joann Rhodes

Full NameJoann Rhodes
Date of Appointment10 October 2012
Date stepped down05 July 2017
Appointment MethodParent Governor
Business or Pecuniary InterestsGovernor at Christchurch Junior School
  

Karl Garrod

Full NameKarl Garrod
Date of Appointment 22 February 2017
Date stepped down07 December 2017
Appointment MethodCo-opted
Business or Pecuniary InterestsNone
  

 

 

Committees

Strategy Committee

2018 / 2019

Chair:Tracey Jones
Members:

Alison Issott

Andrew Mothersele

Martin Forryan

Tracey McMahon

Una Bellingham

Previous Year Attendance

  Attendance
Chair:Martin Forryan100% (2 out of 2)
Members:Tracey Jones75% (9 out of 12)
 Una Bellingham72% (8 out of  12)
 Alison Issott92% (11 out of 12)
 Tracey McMahon92% (11 out of 12)
 Andrew Mothersele58% (7 out of 12)

Appeals and Exclusions Committee

2018 / 2019

Chair:Martin Forryan
Members:

Alison Issott

Andrew Mothersele

 

Finance Monitoring Pair

2018 / 2019

Members:

Alison Issott

Andrew Mothersele

 

Headteacher Performance Management Committee

2018 / 2019

Chair:Martin Forryan
Members:

Alison Issott

Andrew Mothersele

 

Pay Review committee

2018 / 2019

Chair:Andrew Mothersele
Members:Alison Issott

Download a copy of the governor register of interests